International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRF9Z24NSTRLPBF
IRF9Z24NSTRLPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRF9Z24NSTRLPBF
Brief Description
MOSFET P-CH 55V 12A D2PAK
Datasheet Download
IRF9Z24NSTRLPBF.pdf
Availability of IRF9Z24NSTRLPBF
QUANTITY
IRF9Z24NSTRLPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRF9Z24NSTRLPBF
Internal Part NumberEIS-IRF9Z24NSTRLPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Design/SpecificationCopper Plating Update 31/Aug/2015
Material Chg 24/Nov/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Assembly Site 11/Nov/2013
D2PAK Additional Assembly Site 17/Dec/2013
Warehouse Transfer 29/Jul/2015
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs175 mOhm @ 7.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs19nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds350pF @ 25V
Power - Max3.8W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRF9Z24NSTRLPBF
IRF9Z24NSTRLPBF Details Description
Related parts for IRF9Z24NSTRLPBF
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
TAPE PTFE SKIVED 2" X 5YD datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1224 SILVER 1000 FT datasheet.pdf
BASIC SW,SEALDED PLUNGER datasheet.pdf
TPUTTY 502 FG2 110 9" X 9" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf