International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRFB33N15D
IRFB33N15D picture photo
Mfg. Part Number
IRFB33N15D
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 33A TO-220AB
Datasheet Download
IRFB33N15D.pdf
Availability of IRFB33N15D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRFB33N15D Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFB33N15D
Internal Part NumberEIS-IRFB33N15D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHiRel EOL 28/Jun/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C33A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs56 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs90nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2020pF @ 25V
Power - Max3.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFB33N15D
IRFB33N15D Details Description
Related parts for IRFB33N15D
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44LQFP datasheet.pdf
LED RED CLEAR SHORT 5MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YELLOW/GREEN datasheet.pdf
AT-200 TRIGGER ASSEMBLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6POS PC MT STEEL S datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf