Vishay/Siliconix IRFBC30SPBF
IRFBC30SPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFBC30SPBF
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 3.6A D2PAK
Datasheet Download
IRFBC30SPBF.pdf
Availability of IRFBC30SPBF
QUANTITY
IRFBC30SPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFBC30SPBF
Internal Part NumberEIS-IRFBC30SPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.2 Ohm @ 2.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs31nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds660pF @ 25V
Power - Max3.1W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFBC30SPBF
Related LinksIRFBC, IRFBC30SPBF Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRFBC30SPBF Details Description
Related parts for IRFBC30SPBF
CAP CER 2.2PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MICROSCOPE BULB 2.8V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 330MA 2.04 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR VERT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 30W datasheet.pdf