Vishay/Siliconix IRFBC40AS
IRFBC40AS picture photo
Mfg. Part Number
IRFBC40AS
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 6.2A D2PAK
Datasheet Download
IRFBC40AS.pdf
Availability of IRFBC40AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRFBC40AS Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFBC40AS
Internal Part NumberEIS-IRFBC40AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6.2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.2 Ohm @ 3.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs42nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1036pF @ 25V
Power - Max125W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFBC40AS
Related LinksIRFB, IRFBC40AS Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRFBC40AS Details Description
Related parts for IRFBC40AS
RES ARRAY 13 RES 2.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 208HQFP datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 1200MA 4-SOP datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 40MA 40 OHM TH datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 95POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf