Vishay/Siliconix IRFP22N50A
IRFP22N50A picture photo
Mfg. Part Number
IRFP22N50A
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 22A TO-247AC
Datasheet Download
IRFP22N50A.pdf
Availability of IRFP22N50A
QUANTITY
IRFP22N50A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFP22N50A
Internal Part NumberEIS-IRFP22N50A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs230 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs120nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3450pF @ 25V
Power - Max277W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFP22N50A
Related LinksIRFP2, IRFP22N50A Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRFP22N50A Details Description
Related parts for IRFP22N50A
BOX STEEL UNPTD 1.75"L X 1.25"W datasheet.pdf
GDT 350V 10KA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf