Vishay/Siliconix IRFP27N60KPBF
IRFP27N60KPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFP27N60KPBF
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 27A TO-247AC
Datasheet Download
IRFP27N60KPBF.pdf
Availability of IRFP27N60KPBF
QUANTITY
IRFP27N60KPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFP27N60KPBF
Internal Part NumberEIS-IRFP27N60KPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C27A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs220 mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4660pF @ 25V
Power - Max500W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFP27N60KPBF
Related LinksIRFP27, IRFP27N60KPBF Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRFP27N60KPBF Details Description
Related parts for IRFP27N60KPBF
WIRE HARNESS NYL NAT 1/8 X .05" datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 2.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 18POS VERT datasheet.pdf