Vishay/Siliconix IRFP31N50LPBF
IRFP31N50LPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFP31N50LPBF
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 31A TO-247AC
Datasheet Download
IRFP31N50LPBF.pdf
Availability of IRFP31N50LPBF
QUANTITY
IRFP31N50LPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFP31N50LPBF
Internal Part NumberEIS-IRFP31N50LPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C31A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs180 mOhm @ 19A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs210nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5000pF @ 25V
Power - Max460W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFP31N50LPBF
Related LinksIRFP31, IRFP31N50LPBF Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRFP31N50LPBF Details Description
Related parts for IRFP31N50LPBF
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PIN 10AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
LABEL 4X4" RED ON WHITE 500/PK datasheet.pdf
7 PROJ CAPACITIVE TOUCHSCREEN datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 14DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf