International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRFP9140NPBF
IRFP9140NPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFP9140NPBF
Brief Description
MOSFET P-CH 100V 23A TO-247AC
Datasheet Download
IRFP9140NPBF.pdf
Availability of IRFP9140NPBF
QUANTITY
IRFP9140NPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFP9140NPBF
Internal Part NumberEIS-IRFP9140NPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
Design ResourcesIRFP9140N Saber Model
IRFP9140N Spice Model
PCN Design/SpecificationAlternative Leadframe and Die Attach 11/Jun/2013
Pb/Sn/Ag Material Update 09/Feb/2015
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
SeriesHEXFET®
PackagingBulk
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C23A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs117 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs97nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1300pF @ 25V
Power - Max140W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFP9140NPBF
IRFP9140NPBF Details Description
Related parts for IRFP9140NPBF
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 40POS datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 9pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SURFACE DISC 48"XNH S SFN datasheet.pdf
CABLE MARKER LABEL THERMAL PRINT datasheet.pdf
RES 274K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf