Vishay/Siliconix IRFPE40PBF
IRFPE40PBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFPE40PBF
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 5.4A TO-247AC
Datasheet Download
IRFPE40PBF.pdf
Availability of IRFPE40PBF
QUANTITY
IRFPE40PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFPE40PBF
Internal Part NumberEIS-IRFPE40PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5.4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2 Ohm @ 3.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1900pF @ 25V
Power - Max150W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFPE40PBF
Related LinksIRFPE, IRFPE40PBF Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRFPE40PBF Details Description
Related parts for IRFPE40PBF
RES 221K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 850MA 310 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 3A 16TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.0V SC-70-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf