International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRFR1205PBF
IRFR1205PBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFR1205PBF
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 44A DPAK
Datasheet Download
IRFR1205PBF.pdf
Availability of IRFR1205PBF
QUANTITY
IRFR1205PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFR1205PBF
Internal Part NumberEIS-IRFR1205PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
Design ResourcesIRFR1205 Saber Model
IRFR1205 Spice Model
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs27 mOhm @ 26A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs65nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1300pF @ 25V
Power - Max107W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFR1205PBF
IRFR1205PBF Details Description
Related parts for IRFR1205PBF
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK 2.5V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 10V 0603 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf