International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRFS33N15DPBF
IRFS33N15DPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFS33N15DPBF
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 33A D2PAK
Datasheet Download
IRFS33N15DPBF.pdf
Availability of IRFS33N15DPBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRFS33N15DPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFS33N15DPBF
Internal Part NumberEIS-IRFS33N15DPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Apr/2014
PCN Design/SpecificationMaterial Chg 24/Nov/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Assembly Site 11/Nov/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C33A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs56 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs90nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2020pF @ 25V
Power - Max3.8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFS33N15DPBF
IRFS33N15DPBF Details Description
Related parts for IRFS33N15DPBF
Crystal 23.5000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.5V 6SON datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.62MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
OSC MEMS 100.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf