International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG4BC15UDSTRLP
IRG4BC15UDSTRLP picture photo
Mfg. Part Number
IRG4BC15UDSTRLP
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 14A 49W D2PAK
Datasheet Download
IRG4BC15UDSTRLP.pdf
Availability of IRG4BC15UDSTRLP
QUANTITY
IRG4BC15UDSTRLP Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG4BC15UDSTRLP
Internal Part NumberEIS-IRG4BC15UDSTRLP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIGBT Primer Device and Applications
High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Design/SpecificationIGBT D2Pak Mold Compound 16/Sep/2013
PCN Assembly/OriginAlternate Diode Supplier 01/Apr/2014
Alternate Diode Supplier Retraction 04/Apr/2014
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)14A
Current - Collector Pulsed (Icm)42A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 7.8A
Power - Max49W
Switching Energy240µJ (on), 260µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge23nC
Td (on/off) @ 25°C17ns/160ns
Test Condition480V, 7.8A, 75 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)28ns
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG4BC15UDSTRLP
IRG4BC15UDSTRLP Details Description
Related parts for IRG4BC15UDSTRLP
CAP ALUM 4700UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 2.25MH 1.75A 920 MOHM datasheet.pdf
AIR/WATER HEAT EXCHANGER datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
3900UF 75V 51X79 85C ST datasheet.pdf