International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG4IBC30KD
IRG4IBC30KD picture photo
Mfg. Part Number
IRG4IBC30KD
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 17A 45W TO220FP
Datasheet Download
IRG4IBC30KD.pdf
Availability of IRG4IBC30KD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRG4IBC30KD Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG4IBC30KD
Internal Part NumberEIS-IRG4IBC30KD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHiRel EOL 28/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)17A
Current - Collector Pulsed (Icm)34A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 16A
Power - Max45W
Switching Energy600µJ (on), 580µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge67nC
Td (on/off) @ 25°C60ns/160ns
Test Condition480V, 16A, 23 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)42ns
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-220AB Full-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG4IBC30KD
IRG4IBC30KD Details Description
Related parts for IRG4IBC30KD
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 150MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.0MM RED datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf