International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG4PC40UD-EPBF
IRG4PC40UD-EPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRG4PC40UD-EPBF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 40A 160W TO247AD
Datasheet Download
IRG4PC40UD-EPBF.pdf
Availability of IRG4PC40UD-EPBF
QUANTITY
IRG4PC40UD-EPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG4PC40UD-EPBF
Internal Part NumberEIS-IRG4PC40UD-EPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIGBT Primer Device and Applications
High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
Design ResourcesIRG4PC40UD-EPBF Saber Model
IRG4PC40UD-EPBF Spice Model
PCN Assembly/OriginTin Electro-Plating Metal 04/Jan/2015
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingBulk
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 20A
Power - Max160W
Switching Energy710µJ (on), 350µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge100nC
Td (on/off) @ 25°C54ns/110ns
Test Condition480V, 20A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)42ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG4PC40UD-EPBF
IRG4PC40UD-EPBF Details Description
Related parts for IRG4PC40UD-EPBF
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.175W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A IPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 10 BLACK datasheet.pdf
MODULE INTELLIGENT DISPLAY 3.5" datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
PWRBLADE VERT. STB REC. datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf