International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG4PH40UDPBF
IRG4PH40UDPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRG4PH40UDPBF
Brief Description
IGBT 1200V 41A 160W TO247AC
Datasheet Download
IRG4PH40UDPBF.pdf
Availability of IRG4PH40UDPBF
QUANTITY
IRG4PH40UDPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG4PH40UDPBF
Internal Part NumberEIS-IRG4PH40UDPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIGBT Primer Device and Applications
High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)41A
Current - Collector Pulsed (Icm)82A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.1V @ 15V, 21A
Power - Max160W
Switching Energy1.8mJ (on), 1.93mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge86nC
Td (on/off) @ 25°C46ns/97ns
Test Condition800V, 21A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)63ns
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG4PH40UDPBF
IRG4PH40UDPBF Details Description
Related parts for IRG4PH40UDPBF
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 4V 20% 1106 datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
BCZ 3.81/06/180LR SN OR BX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf