International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG5K50FF06E
IRG5K50FF06E picture photo
Mfg. Part Number
IRG5K50FF06E
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT 600V 50A 6PK POWIR ECO
Datasheet Download
IRG5K50FF06E.pdf
Availability of IRG5K50FF06E
QUANTITY
IRG5K50FF06E Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG5K50FF06E
Internal Part NumberEIS-IRG5K50FF06E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationThree Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)100A
Power - Max245W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce3nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePOWIR ECO 2™ Module
Supplier Device PackagePOWIR ECO 2™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG5K50FF06E
IRG5K50FF06E Details Description
Related parts for IRG5K50FF06E
VISE BASE datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.015A 110 MOHM datasheet.pdf
LED CBI BI-LEVEL T/H datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 19POS 3' datasheet.pdf
CONN SOCKET 26PIN GOLD W/KEY/STR datasheet.pdf
6 CIRC. VRT W-FLNG & D/H- 439460 datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf