International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG7PH37K10DPBF
IRG7PH37K10DPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRG7PH37K10DPBF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 45A 216W TO247AC
Datasheet Download
IRG7PH37K10DPBF.pdf
Availability of IRG7PH37K10DPBF
QUANTITY
IRG7PH37K10DPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG7PH37K10DPBF
Internal Part NumberEIS-IRG7PH37K10DPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginIGBT Backend Wafer Processing 23/Oct/2013
IGBT Wafer Fab Change 08/Nov/2013
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)45A
Current - Collector Pulsed (Icm)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 15A
Power - Max216W
Switching Energy1mJ (on), 600µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge135nC
Td (on/off) @ 25°C50ns/240ns
Test Condition600V, 15A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)120ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG7PH37K10DPBF
IRG7PH37K10DPBF Details Description
Related parts for IRG7PH37K10DPBF
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
POWER CORD FAN STRAIGHT 80" datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 41.66MM PANEL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.7KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4.2A 39 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC LI-ION/POLY BATT CHRGR 8-DFN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 121POS GOLD datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 21.6MM D 14 datasheet.pdf