International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG7T75HF12A
IRG7T75HF12A picture photo
Mfg. Part Number
IRG7T75HF12A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT 1200V 75A POWIR 34
Datasheet Download
IRG7T75HF12A.pdf
Availability of IRG7T75HF12A
QUANTITY
IRG7T75HF12A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG7T75HF12A
Internal Part NumberEIS-IRG7T75HF12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Power - Max450W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce10.4nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePOWIR® 34 Module
Supplier Device PackagePOWIR® 34
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG7T75HF12A
IRG7T75HF12A Details Description
Related parts for IRG7T75HF12A
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.4A 190 MOHM TH datasheet.pdf
16P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
WHITE SHRINKTRAK .5" 250/BX datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 12pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf