International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG7U200HF12B
IRG7U200HF12B picture photo
Mfg. Part Number
IRG7U200HF12B
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT 1200V 200A POWIR 62
Datasheet Download
IRG7U200HF12B.pdf
Availability of IRG7U200HF12B
QUANTITY
IRG7U200HF12B Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG7U200HF12B
Internal Part NumberEIS-IRG7U200HF12B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)400A
Power - Max1130W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max)2mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce20nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePOWIR® 62 Module
Supplier Device PackagePOWIR® 62
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG7U200HF12B
IRG7U200HF12B Details Description
Related parts for IRG7U200HF12B
RES SMD 78.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 8A TO263AB datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
BRIGHT ORNG 2" STICKER INSPECTED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf