International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRGR2B60KDPBF
IRGR2B60KDPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRGR2B60KDPBF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 6.3A 35W DPAK
Datasheet Download
IRGR2B60KDPBF.pdf
Availability of IRGR2B60KDPBF
QUANTITY
IRGR2B60KDPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRGR2B60KDPBF
Internal Part NumberEIS-IRGR2B60KDPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLeadframe Update 02/Jun/2015
Leadframe Retraction 03/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 17/Jun/2015
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)6.3A
Current - Collector Pulsed (Icm)8A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.25V @ 15V, 2A
Power - Max35W
Switching Energy74µJ (on), 39µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge12nC
Td (on/off) @ 25°C11ns/150ns
Test Condition400V, 2A, 100 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)68ns
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRGR2B60KDPBF
IRGR2B60KDPBF Details Description
Related parts for IRGR2B60KDPBF
FIXED IND 68UH 3.3A 67 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE TEST BNC MALE-2 STKG BANA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 20% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 400MA 60 MOHM datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO DUAL 1.8/3V 8DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf