Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKC91/12A
IRKC91/12A picture photo
Mfg. Part Number
IRKC91/12A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 100A ADDAPAK
Datasheet Download
IRKC91/12A.pdf
Availability of IRKC91/12A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRKC91/12A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKC91/12A
Internal Part NumberEIS-IRKC91/12A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3)
Supplier Device PackageADD-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKC91/12A
Related LinksIRKC9, IRKC91/12A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKC91/12A Details Description
Related parts for IRKC91/12A
IC 1.43V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
EMX 12X RPT TMBS WOMP1.6 datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 2A 50V datasheet.pdf
IC MIXER DOWN CONVERTER 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
Precision 5V micropower voltage reference IC datasheet.pdf