Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKD91/12A
IRKD91/12A picture photo
Mfg. Part Number
IRKD91/12A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 100A ADDAPAK
Datasheet Download
IRKD91/12A.pdf
Availability of IRKD91/12A
QUANTITY
IRKD91/12A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKD91/12A
Internal Part NumberEIS-IRKD91/12A
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKD91/12A
Related LinksIRKD9, IRKD91/12A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKD91/12A Details Description
Related parts for IRKD91/12A
IC DAC QUAD SERIAL-INTER 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 237 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 24pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK 2 BLACK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 56POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS JAM NUT SKT datasheet.pdf