Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKE166/12
IRKE166/12 picture photo
Mfg. Part Number
IRKE166/12
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 165A INTAPAK
Datasheet Download
IRKE166/12.pdf
Availability of IRKE166/12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRKE166/12 Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKE166/12
Internal Part NumberEIS-IRKE166/12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)165A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseINT-A-PAK (2)
Supplier Device PackageModule
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKE166/12
Related LinksIRKE1, IRKE166/12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKE166/12 Details Description
Related parts for IRKE166/12
CONN RCPT .100" 56POS DUAL TIN datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT UNIPOLAR SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 400W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5.9A TO252 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
BOOSTER PACK ADP BOARD TMP006 datasheet.pdf
CAP ALUM 26000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf