Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKH105/06A
IRKH105/06A picture photo
Mfg. Part Number
IRKH105/06A
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL LOSCR 600V 105A ADDAPAK
Datasheet Download
IRKH105/06A.pdf
Availability of IRKH105/06A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRKH105/06A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKH105/06A
Internal Part NumberEIS-IRKH105/06A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)235A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1785A, 1870A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKH105/06A
Related LinksIRKH1, IRKH105/06A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKH105/06A Details Description
Related parts for IRKH105/06A
DIODE GEN PURP 70V 200MA DO35 datasheet.pdf
CONN RECEPT FOR SURFACE BURNER datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 6POS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 35POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 220K OHM 20SOIC datasheet.pdf