Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKH105/06A
IRKH105/06A picture photo
Mfg. Part Number
IRKH105/06A
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL LOSCR 600V 105A ADDAPAK
Datasheet Download
IRKH105/06A.pdf
Availability of IRKH105/06A
QUANTITY
IRKH105/06A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKH105/06A
Internal Part NumberEIS-IRKH105/06A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)235A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1785A, 1870A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKH105/06A
Related LinksIRKH1, IRKH105/06A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKH105/06A Details Description
Related parts for IRKH105/06A
CONN HEADER VERT .100 20POS 15AU datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 24POS 2MM GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4.2A SOT-26 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V ITO220 datasheet.pdf
EYELET 3/4A BROWN datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 32BIT 225PBGA datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 5.33MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf