Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKJ71/14A
IRKJ71/14A picture photo
Mfg. Part Number
IRKJ71/14A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.4KV 80A ADD-A-PAK
Datasheet Download
IRKJ71/14A.pdf
Availability of IRKJ71/14A
QUANTITY
IRKJ71/14A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKJ71/14A
Internal Part NumberEIS-IRKJ71/14A
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1400V (1.4kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 1400V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKJ71/14A
Related LinksIRKJ7, IRKJ71/14A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKJ71/14A Details Description
Related parts for IRKJ71/14A
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU MIPS32 133MHZ 144TQFP datasheet.pdf
RECT BRIDGE CELL 50V 10A KBU datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS .049 SMD TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf