Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKL56/14A
IRKL56/14A picture photo
Mfg. Part Number
IRKL56/14A
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL HISCR 1400V 60A ADDAPAK
Datasheet Download
IRKL56/14A.pdf
Availability of IRKL56/14A
QUANTITY
IRKL56/14A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKL56/14A
Internal Part NumberEIS-IRKL56/14A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)60A
Current - On State (It (RMS)) (Max)135A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1310A, 1370A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKL56/14A
Related LinksIRKL5, IRKL56/14A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKL56/14A Details Description
Related parts for IRKL56/14A
MOSFET P-CH 60V 12A DPAK datasheet.pdf
IC OTP 1KBIT TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf