Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKT105/10A
IRKT105/10A picture photo
Mfg. Part Number
IRKT105/10A
Brief Description
SCR DBL HISCR 1000V 105A ADDAPAK
Datasheet Download
IRKT105/10A.pdf
Availability of IRKT105/10A
QUANTITY
IRKT105/10A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKT105/10A
Internal Part NumberEIS-IRKT105/10A
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)235A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1785A, 1870A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKT105/10A
Related LinksIRKT1, IRKT105/10A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKT105/10A Details Description
Related parts for IRKT105/10A
IC MON SIX SUPPLY PREC TSOT23-8 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 10NS 208CABGA datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 40SGL 1.57MM datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 50MHZ 8WSON datasheet.pdf
CAP TACT RECT GRY/FROST WHT LENS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 1W LEADS datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 755MA 100 MOHM datasheet.pdf