Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKT41/12A
IRKT41/12A picture photo
Mfg. Part Number
IRKT41/12A
Brief Description
SCR DBL 2SCR 1200V 45A ADD-A-PAK
Datasheet Download
IRKT41/12A.pdf
Availability of IRKT41/12A
QUANTITY
IRKT41/12A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKT41/12A
Internal Part NumberEIS-IRKT41/12A
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)45A
Current - On State (It (RMS)) (Max)100A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)850A, 890A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKT41/12A
Related LinksIRKT4, IRKT41/12A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKT41/12A Details Description
Related parts for IRKT41/12A
RES ARRAY 5 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 4V TSLP4 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 1.25A datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf