Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKT92/12A
IRKT92/12A picture photo
Mfg. Part Number
IRKT92/12A
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL 2SCR 1200V 90A ADD-A-PAK
Datasheet Download
IRKT92/12A.pdf
Availability of IRKT92/12A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRKT92/12A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKT92/12A
Internal Part NumberEIS-IRKT92/12A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)95A
Current - On State (It (RMS)) (Max)210A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1785A, 1870A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKT92/12A
Related LinksIRKT9, IRKT92/12A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKT92/12A Details Description
Related parts for IRKT92/12A
IDC CABLE- APK16A/ AE16M / APK16 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3W 115V datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 0.15A 28V datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 190MA 1.23 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf