International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRL2505L
IRL2505L picture photo
Mfg. Part Number
IRL2505L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 104A TO-262
Datasheet Download
IRL2505L.pdf
Availability of IRL2505L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRL2505L Order Process
Ship out your order
Specifications of IRL2505L
Internal Part NumberEIS-IRL2505L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C104A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 54A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5000pF @ 25V
Power - Max3.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRL2505L
IRL2505L Details Description
Related parts for IRL2505L
TRANS NPN 30V 3A SOT32 datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT STEREO W/USB 32TQFP datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO SMA PLUG datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ADHESIVE COVERALL TAG .75" X 3" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf