International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRL2505S
IRL2505S picture photo
Mfg. Part Number
IRL2505S
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 104A D2PAK
Datasheet Download
IRL2505S.pdf
Availability of IRL2505S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRL2505S Order Process
Ship out your order
Specifications of IRL2505S
Internal Part NumberEIS-IRL2505S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesIRL2505S Saber Model
IRL2505S Spice Model
PCN Obsolescence/ EOLHiRel EOL 28/Jun/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C104A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 54A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5000pF @ 25V
Power - Max3.8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRL2505S
IRL2505S Details Description
Related parts for IRL2505S
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf