| Internal Part Number | EIS-IRLR7807ZTRPBF | |
| Product Training Modules | High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers) Discrete Power MOSFETs 40V and Below | |
| PCN Assembly/Origin | Backend Wafer Transfer 23/Oct/2013 Warehouse Transfer 29/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Package Drawing Update 19/Aug/2015 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Series | HEXFET® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 43A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 13.8 mOhm @ 15A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.25V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 11nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 780pF @ 15V | |
| Power - Max | 40W | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | IRLR7807ZTRPBF | |
 | 45520 | SCREWDRIVER TORX T20 8.47" | datasheet.pdf | |