International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRSM515-025DA4
IRSM515-025DA4 picture photo
Mfg. Part Number
IRSM515-025DA4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Full, Half-Bridge Drivers
Brief Description
IC MOTOR DRIVER 600V 23DIP
Datasheet Download
IRSM515-025DA4.pdf
Availability of IRSM515-025DA4
QUANTITY
IRSM515-025DA4 Order Process
Ship out your order
Specifications of IRSM515-025DA4
Internal Part NumberEIS-IRSM515-025DA4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWarehouse Transfer 29/Jul/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Full, Half-Bridge Drivers
SeriesµIPM™-DIP
PackagingTube
Output ConfigurationHalf Bridge (3)
ApplicationsAC Motors
InterfaceLogic
Load TypeInductive
TechnologyUMOS
Rds On (Typ)3 Ohm
Current - Output / Channel1.5A
Current - Peak Output11A
Voltage - Supply13.5 V ~ 16.5 V
Voltage - Load400V (Max)
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
FeaturesBootstrap Circuit
Fault ProtectionUVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case23-DIP Module
Supplier Device Package23-DIPA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRSM515-025DA4
IRSM515-025DA4 Details Description
Related parts for IRSM515-025DA4
DIODE SCHOTTKY 15V 20A D2PAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 7POS TIN SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 2.70K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 11.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
LAMP INCAND S-11 BAYONET 10PK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 180MA 590 MOHM datasheet.pdf