International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRU1015-33CPTR
IRU1015-33CPTR picture photo
Mfg. Part Number
IRU1015-33CPTR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A 2-UTHINPAK
Datasheet Download
IRU1015-33CPTR.pdf
Availability of IRU1015-33CPTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRU1015-33CPTR Order Process
Ship out your order
Specifications of IRU1015-33CPTR
Internal Part NumberEIS-IRU1015-33CPTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature0°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-Ultra Thin-Pak
Supplier Device Package2-Ultra Thin-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRU1015-33CPTR
IRU1015-33CPTR Details Description
Related parts for IRU1015-33CPTR
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1.053A 110 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf