International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRU1075CT
IRU1075CT picture photo
Mfg. Part Number
IRU1075CT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Brief Description
IC CONV PENTIUM P55C TO220-3
Datasheet Download
IRU1075CT.pdf
Availability of IRU1075CT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRU1075CT Order Process
Ship out your order
Specifications of IRU1075CT
Internal Part NumberEIS-IRU1075CT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Series-
PackagingTube
ApplicationsConverter, Intel Pentium®, P55C
Voltage - Input2.55 V ~ 7 V
Number of Outputs1
Voltage - Output1.25 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRU1075CT
IRU1075CT Details Description
Related parts for IRU1075CT
FIXED IND 100UH 400MA 3 OHM TH datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK RAIL MNT KRG BRN datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 81.27VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 320X240 WH TRANSM datasheet.pdf
CABLE ASSY FIB OP MTRJ-MTRJ 4M datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
TEST SOCKET 2MM DOUBLE SHORT datasheet.pdf