International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRU1117-18CS
IRU1117-18CS picture photo
Mfg. Part Number
IRU1117-18CS
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.8A 8SOIC
Datasheet Download
IRU1117-18CS.pdf
Availability of IRU1117-18CS
QUANTITY
IRU1117-18CS Order Process
Ship out your order
Specifications of IRU1117-18CS
Internal Part NumberEIS-IRU1117-18CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRU1117-18CS
IRU1117-18CS Details Description
Related parts for IRU1117-18CS
IC DATA ACQUIS SYS 10BIT 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 50V 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 271 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL 1COND 22AWG 300V SLATE 100' datasheet.pdf
RSV 1.6 B6 GR datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf