International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRU1207-25CS
IRU1207-25CS picture photo
Mfg. Part Number
IRU1207-25CS
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A 8SOIC
Datasheet Download
IRU1207-25CS.pdf
Availability of IRU1207-25CS
QUANTITY
IRU1207-25CS Order Process
Ship out your order
Specifications of IRU1207-25CS
Internal Part NumberEIS-IRU1207-25CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRU1207-25CS
IRU1207-25CS Details Description
Related parts for IRU1207-25CS
IC LATCH ADDRESSABLE 8BIT 16-DIP datasheet.pdf
IC VOLTAGE SUPERVISOR SC-70-5 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1812 datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A E-LINE datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 500A DISC 10MM datasheet.pdf