| Internal Part Number | EIS-IS15ABDP4B | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | 36x24 LCD Appl Notes | |
| Video File | NKK SmartSwitch™ - Another Geek Moment | DigiKey | |
| RoHS Information | AT, IS Series, Cert of Compliance | |
| 3D Model | IS15ABDP4B | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IS01 Series 03/Nov/2014 | |
| PCN Design/Specification | IS Series LCD (Blue Mode) 22/Aug/2011 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Programmable Display Switches | |
| Series | SmartSwitch™ | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Pushbutton, LCD | |
| Style | Standard | |
| Display Mode | Blue, STN Negative | |
| LED Color | White, Super Bright | |
| Viewing Area | 15.0mm L x 10.8mm W | |
| Face Size | 23.13mm L x 20.59mm W | |
| Pixel Format | 36 x 24 | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Contact Rating @ Voltage | 0.1A @ 12VDC | |
| Supply Voltage | 4.5 ~ 5.5VDC | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C | |
| Operating Force | 2.2 Newtons | |
| LED Forward Current | 20mA | |
| LED Forward Voltage | 3.6VDC | |
| Travel Range | 1.8mm | |