NKK Switches IS15ABFP4RGB
IS15ABFP4RGB picture photo
Mfg. Part Number
IS15ABFP4RGB
Manufacturer
Product Category
Programmable Display Switches
Brief Description
SMARTSWITCH STD 12V RED/GRN/BLU
Datasheet Download
IS15ABFP4RGB.pdf
Availability of IS15ABFP4RGB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IS15ABFP4RGB Order Process
Ship out your order
Specifications of IS15ABFP4RGB
Internal Part NumberEIS-IS15ABFP4RGB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application Notes36x24 LCD Appl Notes
Product Training ModulesSwitch Basics
Smart Switch Overview
3D CAD Models
How to Program a SmartSwitch Development Kit
Video FileOLED Pushbutton in Action
NKK SmartSwitch™ - Another Geek Moment | DigiKey
RoHS InformationAT, IS Series, Cert of Compliance
3D ModelIS15ABFP4RGB
PCN Obsolescence/ EOLIS01 Series 03/Nov/2014
PCN Design/SpecificationIS Series LCD 22/08/2011
Standard Package1
Category Switches
FamilyProgrammable Display Switches
SeriesSmartSwitch™
PackagingBulk
TypePushbutton, LCD
StyleStandard
Display ModeBlack and White, FSTN Positive
LED ColorRed - Green - Blue
Viewing Area15.0mm L x 10.8mm W
Face Size23.13mm L x 20.59mm W
Pixel Format36 x 24
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.1A @ 12VDC
Supply Voltage4.5 ~ 5.5VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Operating Force2.2 Newtons
LED Forward Current10, 10, 10mA
LED Forward Voltage2.1, 3.3, 3.3VDC
Travel Range1.8mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS15ABFP4RGB
Related LinksIS15AB, IS15ABFP4RGB Datasheet, NKK Switches Distributor
IS15ABFP4RGB Details Description
Related parts for IS15ABFP4RGB
REGULTR -8V 0.7A 3 PIN CU HS TH datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 96 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC CTLR RF DETECTOR UMAX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf