ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S16100E-6BL-TR
IS42S16100E-6BL-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS42S16100E-6BL-TR
Brief Description
IC SDRAM 16M 166MHZ 60BGA
Datasheet Download
IS42S16100E-6BL-TR.pdf
Availability of IS42S16100E-6BL-TR
QUANTITY
IS42S16100E-6BL-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42S16100E-6BL-TR
Internal Part NumberEIS-IS42S16100E-6BL-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size16M (1M x 16)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case60-TFBGA
Supplier Device Package60-TFBGA (6.4x10.1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42S16100E-6BL-TR
IS42S16100E-6BL-TR Details Description
Related parts for IS42S16100E-6BL-TR
CAP CER 3300PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1.5A 15W datasheet.pdf
SR BTS PC 5 ASY ACP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE GP 1KV 1.6A DO214AB datasheet.pdf