ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S16100H-6TLI
IS42S16100H-6TLI picture photo
Mfg. Part Number
IS42S16100H-6TLI
Brief Description
IC SDRAM 16MBIT 50TSOP
Datasheet Download
IS42S16100H-6TLI.pdf
Availability of IS42S16100H-6TLI
QUANTITY
IS42S16100H-6TLI Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42S16100H-6TLI
Internal Part NumberEIS-IS42S16100H-6TLI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package117
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size16M (1M x 16)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case50-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package50-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42S16100H-6TLI
Related LinksIS42S161, IS42S16100H-6TLI Datasheet, ISSI, Integrated Silicon Solution Inc Distributor
IS42S16100H-6TLI Details Description
Related parts for IS42S16100H-6TLI
RES 4.22K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 6.3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CRIMPING DIE (ASP-AA1QD1087E1) datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HAN BRID-RJ45 C-M RJ INDUPCRIAL datasheet.pdf
THERMOSTAT 60 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf