ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S16160J-6TL
IS42S16160J-6TL picture photo
Mfg. Part Number
IS42S16160J-6TL
Brief Description
IC SDRAM 256MB 166MHZ 54TSOP
Datasheet Download
IS42S16160J-6TL.pdf
Availability of IS42S16160J-6TL
QUANTITY
IS42S16160J-6TL Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42S16160J-6TL
Internal Part NumberEIS-IS42S16160J-6TL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size256M (16M x 16)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42S16160J-6TL
Related LinksIS42S16, IS42S16160J-6TL Datasheet, ISSI, Integrated Silicon Solution Inc Distributor
IS42S16160J-6TL Details Description
Related parts for IS42S16160J-6TL
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .160" datasheet.pdf
SENSOR SURFACE TEMP PTC 100DEG datasheet.pdf
POT 100 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Crystal 22.0000MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
26P MTA100 CONN ASSY NATL datasheet.pdf
RES SMD 8.45M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT SKT datasheet.pdf