ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S16400J-6TLI-TR
IS42S16400J-6TLI-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS42S16400J-6TLI-TR
Brief Description
IC SDRAM 64M 166MHZ 54TSOP
Datasheet Download
IS42S16400J-6TLI-TR.pdf
Availability of IS42S16400J-6TLI-TR
QUANTITY
IS42S16400J-6TLI-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42S16400J-6TLI-TR
Internal Part NumberEIS-IS42S16400J-6TLI-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size64M (4M x 16)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42S16400J-6TLI-TR
IS42S16400J-6TLI-TR Details Description
Related parts for IS42S16400J-6TLI-TR
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PWR MGMT DGTL TRPL LDO 16-MLF datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf