ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S32160B-75EBLI
IS42S32160B-75EBLI picture photo
Mfg. Part Number
IS42S32160B-75EBLI
Brief Description
IC SDRAM 512M 133MHZ 90BGA
Datasheet Download
IS42S32160B-75EBLI.pdf
Availability of IS42S32160B-75EBLI
QUANTITY
IS42S32160B-75EBLI Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42S32160B-75EBLI
Internal Part NumberEIS-IS42S32160B-75EBLI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package144
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size512M (16M x 32)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case90-TFBGA
Supplier Device Package90-WBGA (11x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42S32160B-75EBLI
IS42S32160B-75EBLI Details Description
Related parts for IS42S32160B-75EBLI
IC OSC SINGLE TIMER 8-SOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.8KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 6POS W/PINS datasheet.pdf