ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S32160D-6BI
IS42S32160D-6BI picture photo
Mfg. Part Number
IS42S32160D-6BI
Brief Description
IC SDRAM 512M 166MHZ 90BGA
Datasheet Download
IS42S32160D-6BI.pdf
Availability of IS42S32160D-6BI
QUANTITY
IS42S32160D-6BI Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42S32160D-6BI
Internal Part NumberEIS-IS42S32160D-6BI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size512M (16M x 32)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case90-TFBGA
Supplier Device Package90-TFBGA (8x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42S32160D-6BI
Related LinksIS42S32, IS42S32160D-6BI Datasheet, ISSI, Integrated Silicon Solution Inc Distributor
IS42S32160D-6BI Details Description
Related parts for IS42S32160D-6BI
CONN JACK STEREO R/A 5PIN 3.5MM datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 4.2V 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 1.1A/1.3A 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
RIB CAGE II S.M. PLAIN VCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf