ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S81600D-7TL
IS42S81600D-7TL picture photo
Mfg. Part Number
IS42S81600D-7TL
Brief Description
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 54TSOP
Datasheet Download
IS42S81600D-7TL.pdf
Availability of IS42S81600D-7TL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IS42S81600D-7TL Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42S81600D-7TL
Internal Part NumberEIS-IS42S81600D-7TL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package108
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size128M (16M x 8)
Speed143MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42S81600D-7TL
Related LinksIS42S81, IS42S81600D-7TL Datasheet, ISSI, Integrated Silicon Solution Inc Distributor
IS42S81600D-7TL Details Description
Related parts for IS42S81600D-7TL
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 0804 datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CABLE 8POS M12 PLUG-SOCKET 0.6M datasheet.pdf
POT 50K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
SERVO RELAY UNIT CABLES 1M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-R/A MALE 2POS 1M datasheet.pdf
KIT TOWER K60D 100MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf