ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS43DR16160B-37CBL-TR
IS43DR16160B-37CBL-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS43DR16160B-37CBL-TR
Brief Description
IC DDR2 256M 267MHZ 84BGA
Datasheet Download
IS43DR16160B-37CBL-TR.pdf
Availability of IS43DR16160B-37CBL-TR
QUANTITY
IS43DR16160B-37CBL-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS43DR16160B-37CBL-TR
Internal Part NumberEIS-IS43DR16160B-37CBL-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR2 SDRAM
Memory Size256M (16M x 16)
Speed266MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case84-TFBGA
Supplier Device Package84-TWBGA (8x12.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS43DR16160B-37CBL-TR
IS43DR16160B-37CBL-TR Details Description
Related parts for IS43DR16160B-37CBL-TR
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 15A 32VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 60V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
6P UMNL HDR ASSY RA ENHC CONTA datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf