ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS45S16400J-7BLA2
IS45S16400J-7BLA2 picture photo
Mfg. Part Number
IS45S16400J-7BLA2
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SDRAM 64M 143MHZ 54BGA
Datasheet Download
IS45S16400J-7BLA2.pdf
Availability of IS45S16400J-7BLA2
QUANTITY
IS45S16400J-7BLA2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IS45S16400J-7BLA2
Internal Part NumberEIS-IS45S16400J-7BLA2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package348
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size64M (4M x 16)
Speed143MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case54-TFBGA
Supplier Device Package54-TFBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS45S16400J-7BLA2
IS45S16400J-7BLA2 Details Description
Related parts for IS45S16400J-7BLA2
RES SMD 309 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
STRIKER NATURAL datasheet.pdf
RES 40 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1280UF 125V QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 20 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 22POS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf