ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS46DR16160B-25DBLA2-TR
IS46DR16160B-25DBLA2-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS46DR16160B-25DBLA2-TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC DDR2 256M 333MHZ 84BGA
Datasheet Download
IS46DR16160B-25DBLA2-TR.pdf
Availability of IS46DR16160B-25DBLA2-TR
QUANTITY
IS46DR16160B-25DBLA2-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS46DR16160B-25DBLA2-TR
Internal Part NumberEIS-IS46DR16160B-25DBLA2-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR2 SDRAM
Memory Size256M (16M x 16)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case84-TFBGA
Supplier Device Package84-TWBGA (8x12.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS46DR16160B-25DBLA2-TR
IS46DR16160B-25DBLA2-TR Details Description
Related parts for IS46DR16160B-25DBLA2-TR
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO204AC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 250VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5MM datasheet.pdf
IC PWR MGMT W/CHARGER 48WQFN datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 9POS VERT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 130A F7 8PWRFLAT datasheet.pdf